Programlama öğrenimine ufak katkılar

Kitaplar #1

Programlama kütüphanesi ilk serisinde Geleceği Keşfedenler, Bilişimsel Düşünmeden Programlamaya, Çocuklar için Programlama, Scratch ile Programlama Öğreniyorum kitaplarına göz gezdiriyoruz.


1. Geleceği Keşfedenler

Dünya çapında yankı yaratan Steve Jobs biyografisinin ardından Walter Isaacson, günümüz teknolojilerinin gelişimine katkısı olan dâhilerin, yenilikçilerin, hacker’ların, girişimcilerin hikâyesini kitap konu alıyor. Isaacson’un kendine has öykülendirme kabiliyeti ile biyografi kitabı olmasına rağmen sürükleyici bir şekilde kendini okutuyor.

Bilgisayar, Programlama, Transistör, Mikroçip, Bilgisayar Oyunları, İnternet, Kişisel Bilgisayar, Yazılım, Çevrimiçi Kullanıcılar, Web başlıkları altında bu alanların çığır açan şahsiyetlerine odaklanıyor. Kitap ilk yazılımcı kabul edilen kızı Ada Lovelace ile başlıyor ve Charles Babbage, Alan Turing, John von Neumann, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Larry Page gibi pek çok etkileyici şahsiyetle devam ediyor. Bu kişiler hakkında bilinmeyen detaylara da giriyor. Bunu sevdiğimi söylemeliyim.

Geleceği Keşfedenler, yaratıcılığın ve dünyayı değiştiren fikirlerin ne tür şartlar altında ortaya çıktığını ortaya koyan rehber bir kitap olma niteliğinde.

İlk Baskı Yılı : 2017
Baskı Sayısı : 1. Basım
Sayfa Sayısı : 520
Yayınevi: Domingo
Ebat : 15×23
ISBN: 9786054729852

2. Bilgi İşlemsel Düşünceden Programlamaya

Bilgi İşlemsel Düşünme kavramı yeni bir kavram olduğundan nerde başlayıp nerde bittiği henüz belli değil. Kitap bu anlamda literatür taraması niteliğinde. Türk akademisyenlerin geçmiş yıllarda yaptığı 16 çalışmanın bir araya getirilmiş hali diyebiliriz. Kitap bilgisayar bilimi eğitimi, öğretmen eğitimi, düşünme becerileri, bilgi işlemsel düşünme, kuramsal temeller, öğretim yaklaşımları, kodlama eğitimi, ölçme ve değerlendirme, FETEMM gibi başlıkları ele alıyor. Her biri akademik çalışmalar olduğundan akademi dünyası dışı okurlar için sıkıcı olabilir. Ancak bahsi geçen konuların bir arada toparlanmış olması bu alanda çalışanlar için ideal bir eser olmuş. Kitap bu anlamda bir ilk diyebiliriz. Çünkü kavramlar yeni olduğu için yapılan çalışmalarda henüz taze ve güncel.

Daha önce bu alanda pek çok okuma yaptığımdan aşina olduğum birçok konuyu yine de okudum. Kitap, okumasını bilen için oldukça detayları da barındırıyor. Kendi açımdan makale sonlarında paylaşılan kaynakça bölümlerinden oldukça istifade ettim diyebilirim. Bu sayede bilmediğim pek çok yabancı çalışmayı da elde etmiş oldum. Akademik çalışmalar uzun olduğundan beyaz sayfa tercihi gözeleri çok yoruyor. Ancak kitabın 2. hamur olması gayet iyi olmuş.

İlk Baskı Yılı: Şubat 2018
Baskı Sayısı: 2.Baskı
Sayfa Sayısı: 418
Yayınevi: Pegem Akademi
Ebat: 16×24
ISBN: 9786052411117

3. Çocuklar için Programlama

Henüz kodlama ve robotik sevdası rüzgarı ülkeyi sarmadan evvel bu kitabı TÜYAP kitap fuarında almıştım. Programlama öğretim materyalleri her zaman ilgimi çekmiştir. Kitap, 2008 yılında Microsoft tarafından geliştirilen Small Basic yazılımı üzerinden programlama öğretimini konu alıyor. Öncelikle yazılımın kurulumu, programlama nedir, gereksinimleri nelerdir üzerinde duruyor, daha sonra temel programlama kavramları örneklerle anlatılıyor. Son olarak Logo dilinden tevarüs edilen kaplumbağa nesnesi ve bu nesnenin özellikleri sayesinde fonksiyon (alt programlar) kavramı geometrik şekiller çizdirilerek öğretilmeye çalışılıyor. Bölüm sonlarında o bölümle ilgili sorular sizi bekliyor. Yer yer bilişimde adı geçen ünlü şahsiyetlere de minik notlar şeklinde yer verilmiş. Teknolojinin üretim odaklı olmasını savunan yazar yazılım geliştirme sürecinden de kısaca bahsediyor. Yazar, bir akademisyen olmanın gereğiyle kaynakça, indeks, sözlük, kavramlar ve eklerle kitabın yerini sağlamlaştırmış.

9 yaş ve üzeri çocuklar düşünülerek görseller eşliğinde büyük fontlarla az yazı kullanılmış. Kitabı elinize aldığınızda tasarımı, mizanpajı ve içeriğiyle ciddi bir emek verildiğini hissediyorsunuz. Kağıt kalitesi oldukça iyi ve renkli baskı yapılmış. Blok tabanlı yazılımlardan sonra metin tabanlı programlam  öğretimine geçişi Small Basic ile sağlayabilirsiniz. Bu kitap size bu konuda yardımcı olacaktır.

İlk Baskı Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 128
Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık
Ebat : 20×24,5
ISBN: 9786054362813

4. Scratch ile Programlamayı Öğreniyorum

Bu kitap Türkiye’de Scratch hakkında yazılmış ilk kitaplardan diyebilirim. Şu anda piyasada farklı formatlarda birçok Scratch kitabı bulunuyor. Kitabın formatı artık yazarlarının akademisyen olmasından mıdır nedir bitirme tezi gibi duruyor. Akademik bir dil, 1.hamur kağıt, geniş satır aralıkları, büyük punto yazı, maddeli başlıklar, tablolar, diyagramlar, dizin, indeks, vs. Günümüz kitaplarının gerek kağıdı, kapağı, tasarımı gerekse de proje temelli yaklaşımı benimsemeleri kendisini hemen diğerlerinden ayırtettiriyor. Kitabın içeriğine gelirsek programlamanın temellerini açıkladıktan sonra bunların Scratch’de nasıl ifade edildikleri üzerinden gidiliyor. Diğerlerinden farklı olarak verilen programlama örnekleri blok kodların yanı sıra C programlama dili ile de gösterilmiş. Böylece, aslında gerçek programlama dünyasının ne olduğu konusunda okuyucuya bir fikir vermiş oluyor. Bölüm sonlarından alıştırma başlığı altında çoktan seçmeli sorularla değerlendirme yapılıyor. Bu tarz bir değerlendirme şeklinin Scratch’ın eğlenceli ve yaratıcı dünyasında klasik bir metotun geçerliliğinin olmadığını düşünüyorum. Hangi kategoride hangi komut bloğunun olduğu bilmek ya da falanın hangi komutla ifade edildiğini sormanın artık bir öğretici tarafı kalmamıştır. Kitaba devam edersek, Scratch arayüzü tanıtımı farklı başlıklar altında örneklerle anlatılıyor. Bir diğer güzel tarafı ise oyun programlama, nesne tabanlı programlama hakkında okuyucuya temel bilgiler veriyor. Bu bilgilerle kitabın sonuna doğru Scratch’de örnek oyunların programlaması üzerinde duruluyor.

İlk Baskı Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 284
Yayınevi: ODTÜ Yayıncılık
Ebat : 16×24
ISBN: 9786055164195

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir