Programlama öğrenimine ufak katkılar

Code Karts

Bir programlama öğretim aracı olarak Code Karts uygulamasını detaylı olarak inceliyoruz. Bir araba yarışı oyununu andıran bu uygulama, 4 yaş üstü çocuklara göre hazırlanmış, içinde farklı bulmacaların bulunduğu programlamanın temel kavramlarını kazandırmaktadır. Bir problemi anlama, analiz etme, farklı çözüm yolları bulma gibi temel zihinsel faaliyetleri geliştirmektedir.

Bir araba yarışı oyununu andıran bu uygulama, 4 yaş üstü çocuklara göre hazırlanmış, içinde farklı bulmacaların bulunduğu programlamanın temel kavramlarını kazandırmaktadır. Bir problemi anlama, analiz etme, farklı çözüm yolları bulma gibi temel zihinsel faaliyetleri geliştirmektedir. Çocukların anlayıp rahatça gezip dolaşacağı sezgisel bir arayüze sahiptir. Code Karts kullanıcılara içerisinde Türkçe’nin de olduğu 24 farklı dil desteği sunmaktadır. 10 ücretsiz seviye olup toplamda 70’den fazla seviye bulunmaktadır.  Bu seviyeler Klasik mod ve Mücadele modu olmak üzere iki mod altında verilmektedir.

Resim 1

Klasik Mod

Klasik modda size verilen problemleri çözerken Mücadele modunda ise problem çözmede cihaza karşı yarışıyorsunuz. Seviyelerin numaralı olarak gösterilmesi kişisel ilerlemenin daha rahat takip edilmesini sağlamak için yapılmıştır. Her seviyeyi bitirdiğinizde bir sonraki seviye açılıp kupa kazanıyorsunuz. Her seviyeyi dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz.

Resim 2

Her seviye içinde yarış parkuru şeklinde tasarlanmış bir harita bulunmaktadır. Burada çözülmesi gereken bir problemler bulunmaktadır. Kullanıcı mantıklı düşünerek ve problem çözme yeteneğini kullanarak arabayı yarış parkuru üzerindeki bitiş çizgisine ulaştırmalıdır. Bunun için sol taraftaki bulunan komutları kullanmanız gerekmektedir. Doğru komutları ekranın ortasındaki boş komut yerleşim alanına sürükleyip bırakmalısınız. Başlangıçta her zaman mor renkli anahtar simgeli komutun olması şarttır. Bu arabayı çalıştıran komuttur. Her komuttan belli sayıda verilmiştir, bu da, o komutun sol üst köşesinde yazmaktadır. Bu komutlar aynı zamanda harita üzerindeki yola ait köşelerde aynı renkte gösterilmiştir. Bu yardım, ilk 10 seviye için sunuluyor, daha sonra çocukların kendileri çözmeleri için bu gösterim kalkıyor.

Resim 3

Problemi çözecek olan doğru dizilimdeki komutları çalıştırmak için arabaya bir kez dokunmanız yeterlidir. Çalıştırdığınızda araba komut dizilimine göre hareket edecektir. O anda hangi komut aktif ise diğerlerinden daha büyük olarak ön plana çıkmaktadır. Bu komutların sıra takibini ve daha sonraki hata tespitini kolaylaştırır. Problemi çözmek için 3 defa deneme hakkınız vardır. Çözemezseniz sizi seviyelerin olduğu bir önceki ekrana göndermektedir. Bu da kullanıcıyı hata tespitini yapmasını sağlayan bir unsurdur.

Resim 4

Mücadele Modu

Cihaza (tablet ya da telefon) karşı yarıştığınız bu modda yine belirli bir problemi çözmeniz beklenmektedir. Ancak burada bitiş noktasına en kısa sürede (kestirmeden) ulaşacak çözümü bulmanız gerekmektedir. Yol üzerinde arabanın hızını artıran ya da azaltan noktalar bulunmaktadır. Bunları göz önüne alarak doğru komut dizilimini sağlamanız lazım. Ayrıca yol üzerindeki kavşak noktalarına dikkat edin, düz devam etmesi gerekse bile bunu komut olarak belirtmeniz gerekiyor.

Resim 5

Şartlı İfadeler

Uygulamanın ilerleyen bölümlerinde programlamanın temel kavramlarından biri olan şartlı ifadeler bizi karşılıyor. Bu kavram, yola yerleştirilen bir düğmeye basılmasıyla haritanın bir başka yerindeki aynı renkteki bariyerin kalkması şeklinde kurgulanmıştır. Şartlı ifadeler programlamanın önemli bir kavramıdır. Bu şekilde aktarılması anlaşılması bakımından gayet güzel olmuş diyebilirim.

Resim 6

Çoklu Profiller

Code Carts uygulamasının güzel bir yanı da birden fazla çocuğu takip edebilme imkânını sağlamasıdır. Yani aynı uygulama üzerinde birden fazla çocuk çalışabilir. Bu anlamda evde ya da okulda rahatlıkla öğrencileri ekleyip takibini yapabilirsiniz. Bunun için uygulamanın başlangıç ekranındaki sağ üst köşesinden istediğiniz kadar çocuk ismi ekleyip, yine buradan ileri geri yaparak ilerlemesini takip etmek istediğiniz çocuğa geçebilirsiniz.

Resim 7

Sonuç olarak, Code Karts uygulaması, 4 yaş ve üzeri okul öncesi çocuklarda programlamanın temel kavramlarından olan sıra, koşullu ifadeler ve döngü kavramlarını yoğun bir şekilde işlemektedir. Ayrıca problemi analiz etme ve alternatif çözüm yolları bulma konusunda mücadele moduyla kullanıcıya aktif bir zihinsel süreç yaşatıyor. Uygulamanın birçok dile destek vermesi, ekranda rakamlar dışında herhangi bir yazının olmayışı, sade tasarımı ve sesleri kullanılabilirliği artırmıştır.

Teknik Özellikler *
Versiyon 1.1.1 1.02
Boyut 144 MB 26 MB
Dil İngilizce & Türkçe
Geliştirici
Web sitesi
Uyumluluk iOS 7+  iPhone,iPad,iPod touch 4.1+
Uygulama içi ücret 1.99 $ 8.19 TL

* Tablodaki bilgiler zamana bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend