Programlama öğrenimine ufak katkılar

Bee-Bot


Yeni bir programlama öğretimi aracıyla (uygulama) yine beraberiz. Bu yazıda sizlere aynı zamanda resimde gördüğünüz gibi fiziksel bir robotu da olan Bee-Bot uygulamasını tanıtmak istiyorum. Burada şunu belirtmekte fayda var; uygulamanın robot ile hiçbir ilgisi yoktur, yani uygulamayla robot yönetilmiyor. Robotu üreten firma uygulamasını da geliştirmiş o kadar. Şimdi Bee-Bot uygulamasını inceleyelim.

Resim 1

Şu an için sadece iOS platformunda bulunan Bee-Bot, arı şeklindeki bir robot karakterinin, labirent halindeki bir bahçenin içinde hareket ettirilmesini esas alıyor. Burada amaç, bu robotu belirli bir süre içerisinde çiçeğe ulaştırmak. Resim 1’deki gibi açılış ekranıyla bizi karşılayan uygulama 12 bölümden oluşuyor. Herhangi bir ses ya da müzik işitmediğimiz bu ekranda ayarlar, yardım ve oynama seçenekleri bulunuyor. Yardım seçeneğinde detaylı bir şekilde robotun nasıl hareket ettirileceği anlatılıyor. Ayarlar da ise uygulama boyunca elde ettiğiniz skorları sıfırlama dışında başka hiçbir özellik bulunmuyor.

Ana menüdeki Oyna (Play) düğmesine bastığınızda Resim 2’teki bölüm listesi ekranı gelecektir. 12 bölümün dışında, Farm adlı ilave bir kısım daha vardır. Buna ileride değineceğim. Bölümler bulmaca tarzında olup birini açmadan diğerine geçilememektedir. Her bölümün altında kaç yıldız ile o bölümü bitirdiğinizi gösteren bir başarı göstergesi bulunmaktadır. Bütün bölümlerden toplam 36 yıldız elde edebilirsiniz.

Resim 2

Hangi şartı yerine getirirseniz kaç yıldız verileceği ise Resim 3’deki bölüm başlangıç ekranında gösteriliyor. Buna göre çiçeğe ulaşırsanız bir yıldız, belirtilen sürede bitirseniz iki yıldız, belirtilen sürenin altında bitirirseniz üç yıldız kazanıyorsunuz. O bölümdeki amacınız ise üstte yazmaktadır. Bu ekranda ilgili bölüme başlamak için yeşil Start düğmesine basmalısınız.

Resim 3

Bütün bölümler bir bahçede bulunan labirentin içinde geçiyor. Renkli ve çocuklara hitap eden şirin çizimleri ile dikkat çekiyor (Resim 3’de sağdaki). Amacınız labiretin içinde bulunan çiçeğe arıyı ulaştırmaktadır. Ekranın sağ üst köşesinde bir geri sayım sayacı yer alıyor. Belirtilen süre içerisinde çiçeğe ulaşamazsanız belirtilen şartı yerine getirmediğiniz için yıldız kazanamazsınız ancak bölümü oynamaya devam edersiniz.

Resim 4

Arı robotunu sağ alt köşede yer alan kontrol panelinden hareket ettiriyorsunuz (Resim 4). Ancak diğerleri gibi Bee-Bot uygulamasında girilen komutlar herhangi bir şekilde kullanıcıya gösterilmiyor. Arıyı çiçeğe ulaştıracak en az komut dizisini labirente bakarak kontrol panelinden girdikten sonra GO düğmesiyle bu komutların sonuçlarını görüyorsunuz. Yani komutları aklınızda tutmalısınız. Yönlerin gayet iyi kavrandığı kontrol panelinde çarpı (X) ve beklet ( II) düğmelerini dikkatli kullanmak gerekiyor. Komut girişinden sonra o komut dizisini silmek (temizlemek) için X düğmesine basmalısınız. Aksi takdirde eski komutların üzerine yeni komutlar da eklenecektir ve robot buna göre hareket edecektir. Beklet ise komut dizisine kısa süreli bir bekletme ekler.

Komut girişleri ses efektiyle yapılıyor. Arı için doğru bir komut dizilimi yapamadığınızda herhangi bir uyarı almıyorsunuz. Bunu duvara toslayarak görebiliyorsunuz. Labirent içinde herhangi bir engel ya da düşman unsuru da yer almamaktadır.

Bölümler kolaydan zora doğru ilerleyiş gösteriyor. Başlangıçta çözüm için gereken komut dizilimini tek seferde girerken, ilerleyen bölümlerde parça parça komutlar dizerek hedefe ulaşacaksınız. Bazı bölümlerin birden fazla çözüm yolu varken sizden en kısa çözüm yolu ile hedefe ulaşmanız beklenmektedir. Bu, hedef için kısa bir zaman içerisinde en kısa yolu tespit edip, analiz yaparak doğru karar verme becerilerini geliştiriyor.

Resim 5

Bölümler ekranındaki Farm kısmına gelirsek, burada içinde koyun ve tavukların olduğu toplam 6 bölüm bulunuyor. Koyunlara ait bölümlerde amacınız koyunları çitlerin içine sokmanız gerekiyor (Resim 5). Ne kadar kısa sürede sokarsanız o kadar çok yıldız kazanırsınız. Sonraki bölümlerde çite sokacağınız koyunların sayısı artıyor ve bu koyunlar yerlerinde hiç durmuyorlar. Yani zor bölümler sizi bekliyor. Diğer tavuk bölümlerinde ise amacınız tavukların ürettiği yumurtaları toplamak. Bu tavuklar da koyunlar gibi devamlı hareket ediyorlar. Anlayacağınız, yumurta peşinde koşuyorsunuz.

Bee-Bot uygulaması sade, basit çizimleri ve renkleri ile çocukların dikkatini çekecektir. Ayrıca kullanımı da bir o kadar kolay. Neredeyse hiç yazısı olmayıp tamamen görseller üzerinden kullanılabilirlik sağlanmış. Bu anlamda okuma-yazma bilmeyen çocuklara da hitap ediyor diyebiliriz. Uygulama, çocuklar için yön kavramını da karakteri programlarken öğretiyor. Yoğun olarak ileriye dönük akıl yürütme ve hamle yapma üzerine kurulu olan Bee-Bot uygulaması, çocuğa problem analiz yaptırıp alternatif çözüm yolları üretmesini sağlıyor. Programlama becerileri olarak sıralama kavramı üzerinde durup ve buna bağlı olarak da zihinden algoritma kurmayı pekiştiriyor.

Teknik Özellikler  *
Uygulama AdıBee-Bot
Dilİngilizce
GeliştiriciTTS Group Limited
Web sitesihttp://www.tts-group.co.uk

iOS
Versiyon1.2.8
Boyut12.8 MB
UyumlulukiOS 9.3+
Uygulama içi ücretÜcretsiz

* Tablodaki bilgiler zamanla değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend