Programlama öğrenimine ufak katkılar

Fun Code

Son 3-4 senedir dünya çapında her aralık ayı içerisinde Hour of Code adında kodlama etkinlikleri düzenleniyor. Öğrenci, öğretmen ve okulların katıldığı bu etkinliklerde katılımcılar istedikleri uygulama ya da web siteleri ile bu organizasyona katılabiliyor. Sizlere tanıtmak istediğim Fun Code uygulaması da bu organizsyonda kullanılabilecek uygulamalardan birisi. FunCode programlama öğrenimine yardımcı olduğu gibi çocukların matematik ve mantıksal düşünme becerilerinin de gelişmesini sağlıyor.

FunCode çevre dostu olan iki sevimli robotun birbirlerine kavuşmalarını konu ediniyor. Robotların kavuşabilmeleri için kendilerine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeleri gerekiyor. Aşmaları gereken 3 bölüm ve bu bölümlerinde altında 20 farklı bulmaca yer alıyor. FunCode görevleri yerine getirme dışında Create Zone denilen kendi hikaye, animasyon ve oyunlarını yapmanızı sağlayan ekstra bir bölüm daha var, onu bu yazının sonunda detaylıca anlatacağım. Şimdi isterseniz FunCode’u biraz daha yakında tanıyalım.

Code School

 Orman temasına sahip bu bölümde 20 farklı bulmaca yer alıyor. Her bulmaca sırası ile açılıyor. Karelere bölünmüş harita üzerinde yer alan belirli yollar üzerinde hareket eden robot çevreyi temiz tutmak zorunda. Bunun için yolunun üzerindeki pil, şişe gibi atıkları geri dönüşüm kutusuna atmalıdır. Resim 1’de harita solda yer alırken ortada robotu hareket ettireceğiniz kod blokları bulunuyor. İlerleme, sol-sağa dön, nesne al-bırak, tekrarla ve koşul komutları bölüm ilerledikçe sırayla açılıyor. Ekranın sağında ise bu komutları yerleştirebileceğiniz beyaz bir alan yer alıyor.

Komutları sürükleyip bırakıyorsunuz. Birbirlerine yapılaşabilen bu komutlar “when starting to play” komutun altına yukarıdan aşağıya doğru yerleştirilmelidir. Komutları silmek için çöp kutusuna ya da komutları aldığınız yere bırakabilirsiniz.  Ekranın sol altında ise size göreviniz veriliyor. Burada hangi komutları kullanabileceğinizde ayrıca belirtiliyor. Bulmacalarda temel amaç en az komutla verilen görevi yerine getirmektir. Bu aynı zamanda programlamanın da en temel kuralıdır. FunCode size kullanacağınız maksimum komut sayını yukarıda vermektedir. Daha fazla komutla bitiriseniz alacağınız yıldız sayısı azalacaktır.

Kimi bulmacaları en az komutla bitirebilmek için bulmacada gizli olan bazı örüntüleri (tekrar eden desen) görebilmeniz gerekmektedir. Eğer belirli komutlar birden fazla tekrar ediyorsa burada tekrarla komutunu kullanmak en mantıklısı ve doğru olanıdır. Buna göre komut dizilimi yaparsanız en az komutu elde edersiniz. Resim 2’de gösterildiği gibi 3 yıldızı alırsınız. Burada komut sayısı, bitirilen süre ve skor bilgisi veriliyor. Ayrıca kullanılan blokların bir programlama dilinde karşılığı metin halinde verilmektedir.

Create Zone

FunCode uygulamasında kendi hikaye,oyun ve animasyonlarınızı yapabileceğinizi söylemiştim. Bunları Create Zone bölümününden yapıyorsunuz. Resim 3’de hikayenizi yapacağınız çalışma alanı yer alıyor (1). 2 numaralı alandan yaptığınız hikayeyi tam ekran çalıştırabilirsiniz. Hikayenizdeki yer alan arka plan ve karakterleri 3 numaralı alandan ekliyorsunuz. Oldukça çok sayıda ve renkli karakterleri mevcut (Resim 4). 4 numaraları alan alanda içerisinde komutların bulunduğu 7 adet komut grubu bulunuyor. En sık kullandığınız komutlara yıldız grubundan ulaşabilirsiniz. Aşağı-yukarı kaydırılabilen 5 numaralı alanda hikayenizde kullanabileceğiniz komutlar yer alıyor. Farklı renklerle ayrılmış olan bu komutların kimileri değer alırken kimileri ise almayıp sadece belirli bir işi yapıyor. Hikayenize ait birçok ihtiyacı bu komutlarla karşılayabilirsiniz. Komut yerleşiminde Create Zone’u bulmacalardan ayrıcan bir özellik de farklı olayları(event) da aynı anda karakterinize gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar karaktere dokunma, uzun süre dokunma, bir haber(sinyal) gönderme/alma (fonksiyon kavramı için) gibi olaylara göre de tetikleme yapabilirsiniz.
Create Zone bölümünde hayal dünyanıza göre oldukça yaratıcı hikaye, animasyon ve oyunlar programlayıp üretebilirsiniz.

FunCode uygulamasının geliştirilmesi devam etmektedir. Son 2 bölüm yapım aşamasında görülüyor. Herhangi bir ayar yeri olmayan sesleri oldukça güzel. Bulmacaların belirli bir teması olması daha anlamlı gözükmekte. Robotun çalışma hızını artırabilme imkanı olsa daha güzel olacaktı. Tasarım, çizim ve konusu ile ilkokul çocukların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
Programlama öğrenimi açısından sıralı düşünme, algoritma kurabilme, döngü kullanımı, koşullu ifadeler, olay hazırlama becerilerini geliştirirken problem analizi, ileriye dönük akıl yürütme, sebep-sonuç ilişkisi kurma gibi zihinsel aktivitelere katkısı olacaktır.

Teknik Özellikler
Uygulamanın Adı Fun Code
Dil İngilizce
Geliştirici Shenyang Zhibao Technology
Web Site
Platform iOS
Versiyon 1.0
Boyut 52.3 Mb
Uyumluluk iOS 7.0+
Uygulama içi ücret Ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend