Programlama öğrenimine ufak katkılar

Tommy the Turtle

Programlamanın temel kavramlarını öğrenmede yardımcı olabilecek uygulamaları keşfetmeye devam ediyoruz. Bu sayımızda sevimli bir kaplumbağa ile yola devam edeceğiz. Adı Tommy. Tommy neşeli ve yerinde duramayan bir kaplumbağa. Sizin onunla ve arkadaşları ile eğlenmenizi bekliyor.
Tommy the Turtle uygulaması En İyi Mobil Uygulamalar yarışmasında “En İyi Eğitim Uygulaması” dalında altın madalya almış bir uygulamadır. Programlama öğrenimi eğlenceli bir hale getirmek istemektedir. 3 boyutlu olan kaplumbağa Tommy’ye çeşitli komutlarla, döngülerle hareket yaptırıp, dans ettiriyor, şarkı söyletiyorsunuz.

Programlamayı öğrenmek erken yaşlarda problem çözme becerilerini geliştirmektedir. Uygulama, okul öncesi çocuklarının basit programlama kavramlarını öğrenmelerini amaçlıyor. Dolayısıyla programlama saatlerinde sınıfınızda, evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulamayı ayrıntılarıyla inceleyelim.

Bedava olan bu uygulama, iOS ve Android platformlarda çalışmaktadır. Resim 1’deki gibi bir ana menü ekranı karşımıza çıkmaktadır. Burada Tutorial, Free Play ve Challenge gibi menü seçenekleri bulunmaktadır. Bunun dışında öğrenci gelişimini takip için kullanılan STEMDash seçeneğinden ise daha sonra bahsedeceğim. Ana menüdeki “Switch-Accessible” yazısı dikkatini çekmiştir. Bu şu anlama gelmektedir: Harici olarak alınan TabAcces ya da Zumo aparatları sayesinde tabletiniz ile arasında kurulan Bluetooth iletişimiyle kurup bu uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede Tommy’yi ekrana dokunmanın yanı sıra dışarıdan da kontrol edebilirsiniz.

Resim 1

Tutorial

Burası Tommy the Turtle uygulamasını daha önce kullanmayanlara yönelik hazırlanmış bir bölüm. Uygulamaya ait arayüzün nasıl kullanıldığını, düğmelerin ve komutların görevlerini kullanıcıya öğretiyor. Ekranın ortasında bulunan siyah dikdörtgen alan içinde sizden yapmanızı istediği görevler geliyor. Kullanmanızı istediği komut veya düğmeler ise mavi renkte yanıp sönerek size yol gösteriyor. Seçtiğiniz komut yine bu siyah alanın içine yerleşmektedir. Komutları silmek için yukarıdan Erase (sil), siyah alanı temizlemek için Clear (temizle), komutları çalıştırmak için Play (çalıştır), ana menüye geçiş için Menu seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Resim 2

Free Play

Bu bölümde Tutorial bölümünde öğrendiklerinize göre kaplumbağa Tommy ile serbest olarak çalışıyorsunuz. Size verilen herhangi bir görev yoktur. Tamamen hayal gücünüze göre kaplumbağaya istediğiniz hareketleri komutlarla onu programlayarak yaptırabilirsiniz. Ona şarkı söyletebilir, dans ettirebilir, büyüme/küçülme, dönme ve zıplama akrobatik hareketler uygulayabilirsiniz. Eğer tekrarlı hareketler yapmak isterseniz döngüleri (Loop) kullanabilirsiniz. Bu sizi çok komut yazmaktan kurtarır. Döngünün kaç defa tekrar edeceğini ise en altta yer alan Times to Loop sürgüsünü artırıp/azaltarak ayarlayabilirsiniz (Resim 3).

Resim 3

Challenge

Bu modda 4 alt bölümden oluşuyor. Tommy, arkadaşlarının ona verdiği görevleri yerine getiriyor. Her görevi tamamladığında bir sonraki göreve geçiyorsunuz. Görevler siyah alanda sağda yer alıyor. Siz komutları sol alan yazıyorsunuz. Eğer başaramazsanız “Tekrar deneyin” gibi sesli ve yazılı olarak uyarılıyorsunuz. Bu görevler kimi zaman kedinin yanına gel, geri geri git, zıpla etrafında dön gibi basit ve kısa görevler (Resim 4).

Resim 4

StemDash

Uygulamayı geliştiren firma, uygulamayı kullanan kişilerin gelişimlerini ebeveynlerinin takip etmesi için bu bölümü oluşturmuşlar. Buna göre STEMDash adlı uygulamayı tabletinize yükleyip ya da web adresine bağlanıp bir hesap açtıktan sonra çocuklarınızı sırayla ekliyorsunuz. Tommy uygulamasında ise STEMDash menüsü altında ilk önce açtığınız hesap ile Log In yapmanız gerekiyor. Resim 5’te görüldüğü gibi Tommy uygulamasını kullanan çocuğun başarı seviyesini STEMDash uygulamasından görebiliyorum.

Resim 5

Settings

STEMDash ile Log In yaptıysanız Setting bölümünde yeni kullanıcılar ekleyebilir veyahutta bunları silebilirsiniz. Burada kimin Tommy uygulamasını kullanacağını seçebiliyorsunuz (Resim 6). Bu bölümde uygulamaya ait ses ve arka plan müziklerini aç-kapa yapabilirsiniz. Ayrıca daha önce bahsettiğim Switch-Accessible ile kullanacağınız cihazları taramasını aktif edebilir, bu taramanın hızını ayarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra programlamak için gireceğiniz komutların yazı olarak büyüklüklerini de değiştirebilirsiniz. Son olarak yapılan bu değişikleri Save Setting düğmesine basarak saklamalısınız.

Resim 6

Sonuç olarak Tommy the Turtle uygulaması çizgi film tadında çizimleri, karakterleri, ses ve müzikleri ile okul öncesi çocuklar için çok uygun. Programlamaya ait komutlar, sıralı düşünme, basit döngüler kurma gibi becerileri kazandırıyor. Komut girişlerinde el-göz koordinasyonu sağlanmasına yardımcı olurken ses, görüntü ve dokunma desteğinin birleşimiyle programlama öğrenimi geliştirir.

Teknik Özellikler
Uygulamanın Adı Tommy the Turtle Learn to Code
Arayüz dili İngilizce
Geliştirici Zyrobotics
Web site http://www.codingwithtommy.com
Platform
Versiyon 1.4 1.4
Boyut 11,7 MB 63,03 MB
Uyumluluk iOS 8.0+ Android 4.1+
Ücret Ücretsiz Ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend