Programlama öğrenimine ufak katkılar

Coding For Kids


Programlama öğrenme yolculuğumuza devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere eğlenceli bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Coding for Kids. Uygulama, içerdiği eğlenceli ve farklı temalarla problem çözme ve mantıklı düşünme, uzamsal akıl yürütme gibi temel programlama becerilerini kazandırmayı amaçlıyor. Sevimli bir arayüze sahip bu uygulamayı şimdi yakından tanıyalım.
Uygulamayı yüklediğinizde minik sarı yıldız size yol göstermeye başlıyor. Toplamda 200’den fazla bulmacadan oluşan uygulama 6 farklı tema üzerinden ilerliyor. Temalar birbirinden bağımsızdır, dilediğinizi seçebilirsiniz. Her temada arkaplan müziği farklı çalmaktadır. Bu da kullanıcıyı sıkmamak için düşünülmüş herhalde. Ancak müziği tamamen kapatmak gibi bir ayar bulunmamaktadır. Herhangi bir dil değiştirme ayarı da bulunmuyor. Zaten buna pek gerekte yoktur. Uygulamada sezgisel bir yaklaşımla her şey simge ve resimler üzerinden verilmektedir. Şimdi bölümleri inceleyelim.

Resim 1

Little Firefighter

Bu bölüm demo sürümde de bedava olup 35 farklı bulmacadan meydana geliyor. Bu bulmacalarda sırasıyla sıralama (sequence), fonksiyon (function) ve döngü (loop) kavramları öğretilmektedir. Bu bölümde bir itfaiyeci olarak görevimiz yangın söndürmektir. Her bulmaca kolaydan zora doğru sırasıyla açılmaktadır. Bulmaca sahnede 7×4’lük bir alanda yer alıyor (Resim 2). Altta hareket komutları, ateşi söndürme, döngü, fonksiyon komutları bulunuyor. Sağ üstte bu komutların yerleştirildiği alanda komutlar yukarıdan aşağıya çalışıyor. Çalıştırılınca hangi komutun o anda çalıştığı komutun solunda beliren kırmızı ok işareti ile gösterilmiş. Bu hata tespiti için güzel bir özellik. Alttaki mor alan ise sık kullandığımız komut gruplarını bir araya getirdiğimiz fonksiyon alanıdır. Fonksiyonun içi hazırlandıktan sonra yukarısındaki alana fonksiyonun simgesi (süslü parantez) yerleştirilerek o fonksiyon çağırılmış oluyor. Fonksiyon kavramı bütün programcıların bilmesi gereken temel bir kavramdır. Bunun dışında bu bölümde döngülerden de bahsedilmektedir. Bulmaca üzerinde tekrar eden eylem varsa bunları tekrar sayısı kadar döngü içine alıp çalıştırabiliriz. Bu şekilde daha az komut yazmış oluruz. Fonksiyonlar adlarının geçtiği yerde birkez çalışırken döngüler ise belirtilen sayı kadar içindeki komut bloklarını tekrar tekrar çalıştırırlar. Burada bir döngüye verilecek maksimum sayı 6’dır. Ancak çalıştırıldığında o anda döngünün kaçıncı değerde olduğu gösterilmiyor, bu da takibi zorlaştırıyor.

Resim 2

Monster Dentist

Bir diş fırçalama teması olan bu bölüm 45 farklı bulmacadan oluşuyor. Burada da yine sıralama, fonksiyon ve döngü kavramları pekiştiriliyor. Aynı şekilde komutlar çalışma alanına sürüklenip bırakılıyor. Bu komutlar yapışkan olduğu için bu alanda yer değiştirilebilirsiniz. Silmek için ise alan dışına sürüklemelisiniz.  Belirli işleri yapan komutlar zihinsel bir ayrım/gruplama yapılabilmesi için farklı renklerde gösterilmiştir. Komutlar ve yönerge düğmeleri 6-8 yaş çocukları için ideal büyüklükte tasarlanmıştır(Resim 3).

Resim 3

Chomp The Fruit

Meyveyi çok seven mor sevimli bir yaratığın canlandırdığı bu bölümde amaç hedefteki meyveye ulaşmaktır. Bu bölümde de 45 farklı bulmaca mevcut. Bu bölümde yoğun bir şekilde sadece sıralama kavramı üzerinde duruluyor. Engeller ve düzeneklerle oluşturulan farklı bulmacaları hareket ve zıplama komutlarıyla belirli bir sırada dizmeniz sizden bekleniyor. Diğer bölümlerden farklı bir tasarıma sahip bu bölümde komutların yerleri ve biçimleri bu bölümde değiştirilmiş. Komutlar sürüklemenin dışında üzerine tıklanarak da yerleştirilebiliyor. Bunları silebilmek için yerinden çıkarıp atmalısınız. Komutları çalıştırmak için mavi GO düğmesine basmalısınız. Başlangıçta göreviniz size hem sesli hem de yazılı olarak veriliyor (Resim 4).

Resim 4

Garbage Truck

Bu bölümde, bir çöp kamyonu ile alandaki çöpleri temizlemek gerekmektedir. 45 farklı bulmacadan meydana gelip burada da yine sadece sıralama kavramı pekiştiriliyor. Az yazı ve renkli/sevimli çizimleri ile çocuklara hitap etmektedir. Diğer bölümlerde olduğu gibi başarılı olamadığınızda sizi “try again(tekrar deneyin)” deyip başa alıyor. Başarılı olduğunuzda ise alkış, çocuk sesleri ve konfetilerle ile ekran şenleniyor (Resim 5).

Resim 5

Pop The Balloons

Sadece sıralama kavramı üzerinde durulan bu bölüm 45 farklı bulmacadan oluşuyor. Bölüm, balon patlatmaca etkinliği olarak kurgulanmış. Diğer bölümlerde olduğu gibi ilk birkaç bulmacada yönergelerle kullanım anlatılıyor. Değişik düzeneklerle komutların doğru diziliminin yapılması sizden bekleniyor (Resim 6).

Resim 6

Ice Cream Time

Dondurmaya bayılan bir yaratığın oynadığı bu bölümde göreviniz, yaratığın istediği dondurma türlerinin dizilişini boş külahta oluşturabilmektir. Boş kaşığı ilgili yönlerde hareket ettirip yeri gelince külaha dondurma koymalısınız. Giderek zorlaşan bulmacalarda külahtaki top sayısı da artmaktadır. 45 farklı bulmacadan meydana gelen bu bölüm de diğer bölümler gibi sıralama kavramı üzerinde durulmuştur (Resim 7).

Resim 7

Uygulamanın bütün bölümlerinde bulmacaların çalıştırılınca durdurma ya da hızlandırma gibi özellikleri bulunmuyor, bitmesini beklemek zorundasınız. Aynı şekilde arka plan müziklerini aç/kapa durumu söz konusu değil. Ayrıca komut dizilimini silmek istediğinizde tek tek silmek zorunda kalıyorsunuz. Tek düğmeyle hepsi temizlenebilirdi. Diğer taraftan bulmacaların sonlarındaki başarı durumunu gösteren veriler sunulmuyor. Çünkü programlama da bir problemin birden fazla çözüm yolu bulunabilmektedir. Bizim görevimiz sonuca götüren en kısa çözümü bulabilmektir. Acaba bizim çözümümüz ne kadar doğru, bunu verilerle görebilmeliyiz.

Sonuç olarak, problem çözme ve akıl yürütme becerilerini geliştirecek bu uygulamanın 4 bölümünde sadece sıralama diğer 2 bölümünde ise sıralamanın dışında fonksiyon ve döngü kavramları üzerine durulmuştur. Sıralama kavramına bu kadar önem verilmesinin sebebi sanırım bu kavramının oturmasını sağlamak olabilir. Çizimleri, müzikleri ve farklı temaları, basit kullanımıyla Coding for Kids uygulaması tam olarak ilkokul öğrencilerine hitap ediyor diyebiliriz.

Teknik Özellikler *
Uygulama Adı Coding for Kids: Learn to Code
Dil İngilizce
Geliştirici Internet Design Zone
Web sitesi http://www.internetdesignzone.com
Versiyon 2.0.2 1.9
Boyut 61,2 MB 37 MB
Uyumluluk iOS 6+ Android 2.3+
Uygulama içi ücret 8 $ 8 $

* Tablodaki bilgiler zamana bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend