Programlama öğrenimine ufak katkılar

Switch & Glitch


Programlama öğretimi araçlarını keşfetmeye devam ediyoruz. Bu yazıda sizlere 3 boyutlu ve eğlenceli bir uygulamayı tanıtmak istiyorum: Switch & Glitch. Tally, arkadaşı olan kaptanın gemisinin Zenith adlı bir gezegene düştüğü haberini alıyor. Tally, kendisi gibi robot olan ekibini de yanına alarak yola çıkıyor. Gezegene ulaştıklarında daha önce hiç karşılaşmadıkları şeylerle karşılaşıyorlar. Böylelikle ilginç ve heyecan dolu bir macera onlar için başlamış oluyor. Switch & Glitch’in hikayesi kısaca böyle. Dilerseniz uygulamayı incelemeye başlayalım.

Resim 1

Uygulamanın ana ekranı Resim 1’deki gibidir. Hafif, hoş bir arkaplan müziği bizi karşılıyor. Seslerle ilgili düzenlemeleri sol üst köşede yer alan Ayarlar düğmesiyle yapıyoruz. Burada ayrıca öğrenci gelişimini takip edebileceğiniz bir giriş alanı da mevcut. Buna ileride değineğim. Ekranın sağ üst köşesinde alış-veriş (Resim 2) ve çarkıfelek (Resim 3) seçenekleri bulunuyor. Alış-veriş seçeneğinde oyun boyunca toplanması gereken “metagel” denilen maddeden küçük, orta, büyük, en büyük ölçülerde satın alabilirsiniz. Burada gerçek bir alış-veriş işlemi olduğundan ebeveyn kontrolünde yapılması faydalı olacaktır. Satın alınan bu metageller oyuncu karakterlerinin dış görünüşlerini değiştirmede kullanılacaktır. Buna da ileride değineceğim.

Çarkıfelek seçeneğinde ise ortada duran bir çarkın üstünde yer alan dilimlerde yine belirli değerlerde metageller bulunuyor. Çark dönmeyi bitirdiğinde gelen değerdeki metageli kazanıyorsunuz. Bir sonraki çark çevirme işi saatler sonra gerçekleştiriliyor. Evet, dünya saatiyle gerçek saat.

Resim 2

Resim 3

Ekranın sağında ve solunda yer alan mavi ok işaretleriyle Tally’nin uzay gemisinin diğer bölümlerine geçiş yapıyorsunuz: Bunlar; Customization, Single Player, Multiplayer ve Cinema. Şimdi bunlara yakından bakalım.

Customization
Uygulamayı oynarken 5 farklı karakteri kullanabilirsiniz. Bu karakterleri her bölüm geçişinde değiştirebilir, bu karakterlerin dış görünümlerini özelleştirebilirsiniz. Resim 4’te görüldüğü gibi dış görünümler Head (kafa), Face (yüz), Tail (kuyruk), Back (sırt) şeklinde bölümlendirilmiş. Her bölüm altında değişik şekil, renk ve boyutta nesneler bulunuyor. Bunları sahip olduğunuz metagelinize göre karakteriniz üzerinde görebiliyorsunuz. Bu değer ise sağ üst köşede yer alıyor. Böylelikle tamamen size özgü tarz ve tasarımda karakterlerle oyuna devam edebilirsiniz.

Resim 4

Cinema
Uygulama ile ilgili bir video ya da gösterim görme umuduyla giriyorsunuz ama öyle olmuyor. Karşınıza çıkan başka bir uygulamanın reklamını izlerseniz size metagel veren bir durum söz konusu. Verilen metalgel miktarı değişebiliyor. Ayrıca çarkıfelekte bahsettiğim gerçek saati bekleme burada da bulunuyor. Metageliniz biterse buradan temin edebilirsiniz (Resim 5).

Resim 5

Single Player
Evet, geldik asıl mevzuya. Bu bölümü seçtiğinizde 4 farklı alt bölümle karşılaşıyorsunuz. Bunlardan ikisinin henüz yapım aşamasında olduğunu görüyoruz. Zenith gezegenine düşen arkadaşlarını kurtarmadan önce sizin ufak bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bunun için 7 bölümlük bir eğitime giriyorsunuz. Burada oyun ekranı, kontroller ve kullanım hakkında bilgiler alıyorusunuz. Sonrasında Resim 6’da gibi ekzotik ortamlarda düşen uzay gemisini aramaya başlıyorsunuz. 25 farklı bulmacaya sahip bu bölümde ayrıca kendi içlerinde de alt bulmacaları var. Bu şekilde bir hayli zamanınızı alıyor.

Resim 6

Switch&Glitch tamamen 3 boyutlu bir ortamda çalışıyor. Labirent şeklindeki oyun ortamına yakınlaşıp uzaklaşabilir veya döndürebilirsiniz. Karakterinizle bir başlangıç noktasından başlıyorsunuz. Amacınız metagel toplayarak yeşil ışıklarla çevrili özel alana ulaşmanız gerekiyor. Her bulmaca için değişen bu metagel maddesinin sayısı sağ üstte mavi renkte gösteriliyor. Ortada ise oynadığınız karakterin adı ve sağlık sayısı (3 adet) bulunuyor. Sol üst köşede ses ayarları ve oyundan çıkma, tekrar etme ve devam etme seçenekleri yer alıyor.
Sol atta ise karakterimizi hareket ettireceğimiz kontrol paneli bulunuyor. Burada ileri,geri,sağa dön, sola dön ve al(tut) komutları yer alıyor. Bu komutlar üzerine tıkladığınızda sağda bulunan 6 boş komut gözüne (slot) yerleşiyor. Yerleşen komutun yerini tutup bu gözler arasında değiştirebilir veya üzerine tıklayarak silebilirsiniz. Her seferinde en fazla 6 en az 1 komut çalıştırabilirsiniz. Komut dizilimini tamamladıysanız sağ alt köşede yer alan mavi renkli düğmeyle çalıştırabilirsiniz (run). Karakteri hızlandırmak için yine bu düğmeyi kullanmalısınız.

Bulmacalarda yer alan labirentlerde farklı düzenekler, tuzaklar, yaratıklar, kapılar, engeller bulunuyor. Kimi zaman basit bir kaya bile iş görebiliyor (Resim 7).

Resim 7

Oynamaya başlamadan önce problemi iyi analiz etmeniz ve sizi en kısa yoldan çıkışa ulaştıracak çözümleri belirlemeniz gerekiyor. Buna göre bölüm sonlarında çözüm yolunuzun kısalığına göre yıldız kazanıyorsunuz. Bölüm aralarında sinematik video gösterimleri ve buralarda farklı karakterlerin birbirleriyle gidişat hakkında konuşmalarına şahit oluyorsunuz. Son bölümde sizi bir bölüm sonu canavarı bekliyor. Bakalım onu ortadan kaldırabilecek çözümü bulabilecek misiniz?

Resim 8

Multiplayer
Switch&Glitch tek kişilik oynamanın yanı sıra çoklu oynama deneyimi de sunmaktadır. Buna göre çevrimiçi (online) oynayabildiğiniz gibi aynı tablette çoklu oyuncuyla da oynayabiliyorsunuz. Karakterler/bilgisayar ve ortam seçimi yapıldıktan sonra oyun açılıyor (Resim 8). Her karakter/bilgisayar sırayla hedeflerine (3 metagel ve çıkış) ulaştıracak komut dizilimlerini yazdıktan sonra çalıştırılıyor. Bu şekilde dönüşümlü devam ediyor. Hedefine ilk ulaşan kazanıyor. Online seçeneği ise Resim 9’da görüldüğü gibi oynayacağınız karakteri ve ortamı seçtikten sonra o anda internette Switch&Glitch oynayan başka birisiyle oynama deneyimi sunuyor. Sunucuya bağlanacak birisini bulmak için biraz şanslı olmak gerekiyor. 😊

Resim 9

Öğrenci Gelişimini Takip
Girişte ebeveyn veya öğretmenlerin çocuk/öğrencilerin gelişimlerinin izlenebileceğini söylemiştim. Switch & Glitch uygulamasını geliştiren firma yaptıkları birçok uygulama ile bir eğitim platformu oluşturmuşlar. Geliştirilen bu uygulamalarla fizik, kimya, biyoloji, sanat, matematik, ingilizce, okul öncesi ve bilgisayar bilimleri derslerine destek olacak şekilde bir müfredat yapmışlar. Bu uygulamaları kullanan öğretmen ve velilere ise takip edebilecekleri bir web sitesi meydana getirmişler. Bunun için https://www.teachergaming.com sitesi üzerinden bir veli/öğretmen hesabı açmanız gerekiyor. Resim 11’de görüldüğü üzere öncelikle sınıfları oluşturmanız gerekiyor. Her sınıfa sistem tarafından özel bir numara veriliyor. Bunu Resim 11’de görebilirsiniz. Sonrasında Lessons, Games, Summary, Class, School ana başlıkları altından Class başlığına girip sağ alt köşede ki mavi + düğmesine basarak seçtiğiniz sınıfa teker teker veya toplu öğrenci ekleyebilirsiniz. İşte bu noktadan sonra öğrenciler için oluşturulan bu Class ID ve Student ID bilgilerini alarak Switch&Glitch uygulamasındaki Resim 10’da görülen alana girmelisiniz. Sisteme başarı ile giriş yaptığınızda Single Player bölümündeki her bulmacanın değerlendirilmesine göre öğrenci gelişimi takip edilebilmektedir.

Resim 10

Resim 11

Öğrencinin programlama alanındaki gelişimini Summary başlığı altında Mathematics ve CS kategorisinden inceleyebilirsiniz. Burada programlama kabiliyeti farklı başlıklar altında kayıt altına alınıyor. Bunlar; Temel ve Gelişmiş Bilgi-işlemsel Kabiliyet, Algoritmik Düşünme Becerisi, Hata Ayıklama, Hesaplama Sistemleri ve Programlama’dır. Bu 6 beceri Switch & Glitch uygulaması boyunca takip ediliyor. Uygulama içinde geçen kimi bulmacalar programlama becerisi dışında başka becerilere de katkıda bulunuyor olabilir. Resim 12’de bu durum görülmektedir.

Resim 12

Sonuç olarak 3 boyutlu bir ortamda geçen macera türü bir uygulama olan Switch & Glitch sesleri, efektleri ve kullanılabilirliği ile ilkokul seviyesinde öğrencilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Konusunun ilgi çekici bir hikayeye dayanması, adım adım kurgusu, karakter özelleştirmesi ve basit bir kullanımı olması onu diğerlerinden farklı kılıyor. Bunun üzerine eğitime olan desteği ve geliştirilen uygulamalarla bir ekosistem oluşturup buradan öğrenci gelişimlerinin izlenmesi de onu öne çıkarıyor.Uygulama, programlamaya yönelik olarak problem analizi, algoritmik düşünme, alternatif çözümler üretme, sebep-sonuç ilişkisi kurma gibi becerilere katkı sağlıyor.

Teknik Özellikler *
Uygulama Adı Switch&Glitch
Dil İngilizce
Geliştirici 5 More Minutes
Web sitesi https://www.teachergaming.com
Versiyon 0.8.2368 0.8.2368
Boyut 224 MB 64,09 MB
Uyumluluk iOS 6+ Android 4.4+
Uygulama içi ücret Ücretli Ücretli

* Tablodaki bilgiler zamana bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend