Programlama öğrenimine ufak katkılar

Daisy the Dinosaur

 

Daisy the Dinosaur

Uygulama, kullanımı ve tasarımıyla yine okul öncesi çocuklara hitap ediyor. Basit çizimleri ve sürükle-bırak özelliği ile rahatlıkla kullanabilirler. Temel programlama kavramlarının dinozor karakterinin programlanmasıyla hareket ettirerek öğrenilmesine yardımcı oluyor. Uygulama Resim 1’de görülen ana menüyle geliyor. Free-play ve Challange şeklinde iki modu bulunmaktadır.

Free Play Mode

 

Bu modda kullanıcının dinazor karakterini programlaması gerekmektedir. Arayüz commands, program ve stage şeklinde üç alandan oluşmaktadır. Commands alanında dinazorun hareketini sağlayan döngü, ileri git, sağ-sol dön, büyültme-küçültme, etrafında dön, zıpla gibi komutlar yer alıyor. Resim 2’de görüldüğü gibi bu alanı yukarı-aşağı çekerek komutların tamamını görebilirsiniz. Buradaki komutları dinazora ne yaptıracağınıza karar verdikten sonra alıp program alanına sürükle-bırak yapmalısınız. Dinazoru programladıktan sonra Play düğmesi ile oynatıp stage alanında kurgunuza göre hareketini görebilirsiniz. Komutların çalışmasını hızlandırma gibi bir seçeneğin olması güzel olurdu, ama yoktur. Temel komutların dışında özellikle when ve repeat 5 komutları koşul ve döngü kavramının pekişmesine yardımcı olabilir. Resim 2’deki gibi bazı komutların (move, when) ilave olarak seçenekleri de olabiliyor. Komutların kapsama alanları renklerle farkedilebilir şekilde belirtilmiştir. Bu sayede oluşabilecek bir karışıklığının önüne geçilmiştir. Özellikle sürükle-bırak işlemlerinde nerelere komut yerleşip yerleşmeyeceği sarı renklerle vurgulanmaktadır. Çalışma anında hangi komutun çalıştırıldığı kırmızı renkle gösteriliyor. Oluşabilecek hataları bulmak için güzel bir özellik. Free-play modu tamamen çocuğun yaratıcılığı ve hayal gücünü serbestçe kullanabileceği bir moddur.

Resim 2

Challange Mode

5 aşamadan oluşan bu mod komut kullanımlarını ve temel hareketleri gösteriyor. Her aşamada göreviniz sağ tarafta belirtilip hangi komutları kullanmanız gerektiği konusunda ipuçları sunuluyor. Aşamalar basitten zora doğru gelişiyor, amacınız dinazoru sahnede yer alan yıldıza ulaştırmaktır.

Resim 3

Genel olarak, okul öncesine yönelik olduğu için uygulama renkleri, çizimleri ve kullanımıyla çok basit ve kısa tutulmuş. Bunun yanı sıra herhangi bir ses özelliği bulunmamaktadır. Sessiz sedasız çalışıyor diyebiliriz 🙂 Yapılan hataları bildiren herhangi bir görsel ve işitsel uyarı da göremiyoruz.

Programlamada kavram öğretiminde başlangıçta gösterilebilecek bir uygulama olabilecek Daisy the Dinosaur ileriye dönük akıl yürütme, karar verme ve neden-sonuç ilişkisi kurma kabiliyetlerini geliştirebilir. Programlamaya ait sıralama, döngü ve koşul gibi kavramların temelini Daisy the Dinosaur ile verebilirsiniz.

Teknik Özellikler *
Uygulama Adı Daisy the Dinosaur
Dil İngilizce
Geliştirici Hopscotch Technologies
Web sitesi http://daisythedinosaur.com
Versiyon 2.2.0
Boyut 6.4 MB
Uyumluluk iOS 7+
Uygulama içi ücret Ücretsiz

* Tablodaki bilgiler zamana bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recommend